7662
България
Част от приходите от синя и зелена зона ще отиват директно към районите в СофияЧаст от приходите от платеното паркиране в столицата ще се насочват към Столичната община и съответните райони, в които действат синя и зелена зона. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров пред журналисти.Предлагаме иновативен и различен модел – част от средствата, които в момента на 100 процента постъпват в Центъра за градска мобилност (ЦГМ), да бъдат пренасочени към Столичната община.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 10 Ноември 2025, 13:11 ч.
Част от приходите от платеното паркиране в столицата ще се насочват към Столичната община и съответните райони, в които действат синя и зелена зона. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров пред журналисти. Предлагаме иновативен и различен модел – част от средствата, които в момента на 100 процента постъпват в Центъра за градска мобилност (ЦГМ), да бъдат пренасочени към Столичната община. Те ще се разпределят по направления и ще достигат до районните кметове в зоните, където е въведено платено паркиране, обясни Петров. Заместник-кметът по транспорт Виктор Чаушев обясни, че се очаква приходите от синя и зелена зона да нараснат, а част от тях ще се използват за подобряване на инфраструктурата в съответните райони. По думите му средствата ще се влагат в ремонти на паркинги, асфалтиране на улици, изграждане на тротоари и улично осветление. Идеята е хората реално да виждат резултата от парите, които плащат за паркиране, посочи Чаушев. Зам.-кметът обясни, че са изготвени ясни правила как ще се разходват средствата – районните администрации и голямата община ще предлагат проекти, които ще се одобряват с доклад до СОС. Ще се изготвя и ежегоден отчет за реализираните дейности. Общинският съветник Бойко Димитров подчерта, че с новата програма се прекратява практиката приходите от паркиране да не се виждат като инвестиции по места. „От 2005 г., когато е въведено платеното паркиране, хората не виждат резултат от парите, които плащат. Сега част от средствата ще остават в районите, друга част ще се управлява от кмета на Столичната община, а трета – от ЦГМ“, каза Димитров. Той уточни, че докладът е подписан от 11 общински съветници с електронни подписи, сред които е кметът на София Васил Терзиев, заместник-кметът по транспорт Виктор Чаушев, съветници от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и шестима районни кметове. Размерът на средствата, които ще се преразпределят между общината и ЦГМ, все още се уточнява, обясни зам.-кметът по транспорт. Той посочи, че в момента текат разговори, но целта е основната част от приходите да отиват за инвестиции в инфраструктура и градска мобилност. Реформата в системата за паркиране се обсъжда активно между политическите групи в СОС и ръководството на ЦГМ, обясниха общинските съветници. Очаква се докладът да бъде внесен за разглеждане на предстоящото заседание на СОС на 13 ноември.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
7662
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...